Co grozi za jazdę z pękniętą szybą w aucie?

10 Udostępnij znajomym Kategoria: informacje

Na drogach bardzo często dochodzi do zdarzeń losowych, od kolizji, wypadków, po zwykłe stłuczki. Czasami zdarzy się również, że spod kół poprzedzającego auta wystrzeli kamyk, który niefortunnie uderza w przednią szybę auta doprowadzając do jej pęknięcia. Czy można jeździć z tak uszkodzoną szybą? Jakie grożą nam konsekwencje prawne?

 

O ile uszkodzenie jest niewielkie i ogranicza się do odprysku, można je w dość prosty sposób naprawić w profesjonalnym warsztacie, tak duże pęknięcie jest już kwestią ryzykowną. Jazda z takim uszkodzeniem nie tylko pogarsza widoczność, ale również wpływa na bezpieczeństwo – kolejne uderzenie a nawet wstrząs może doprowadzić do całkowitego pęknięcia szyby. Wielu kierowców lekceważy ten problem i decyduje się na dalszą jazdę z takim uszkodzeniem.

 

Należy jednak pamiętać, że zgodnie z artykułem 66 ustawy „Prawo o ruchu drogowym”, stan pojazdu musi zapewniać jego bezpieczną eksploatację. Uszkodzona szyba przednia nie zapewnia bezpieczeństwa, dlatego też podczas kontroli policyjnej możemy otrzymać mandat w wysokości do 250 złotych, a na dodatek utracić dowód rejestracyjny pojazdu do czasu usunięcia usterki.

 

Pamiętajmy również, że o ile unikniemy mandatu oraz utraty dowodu rejestracyjnego, to przy najbliższym obowiązkowym przeglądzie technicznym będziemy musieli usunąć usterkę, w innym przypadku auto nie zostanie dopuszczone do ruchu.

10 Udostępnij znajomym
Komentuj na faceboku